Prywatne liceum za granicą

Prywatne szkoły z internatem (tzw. boarding schools) za granicą mają długą tradycję. Niektóre z tych w Wielkiej Brytanii działają nieprzerwanie od ponad pięciuset lat! Te najlepsze znajdują się w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. W większości europejskich krajów jest przynajmniej jedna renomowana placówka dla uczniów z różnych krajów.

Polskie rodziny szlacheckie (np. Zamoyscy, Czartoryscy) już oddawna wysyłały swoje dzieci do takich szkół. W dzisiejszych czasach coraz więcej zamożnych i wykształconych rodziców (głównie z kręgów biznesowych) znając korzyści z takiego wychowania, kierują swoje pociechy do placówek w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii

. Wraz ze wzrostem zamożności Polaków coraz więcej rodzin stać jest na naukę ich dzieci w ekskluzywnych szkołach. Osobom, które rozważają taką ścieżkę edukacyjną opiszę w skrócie na czym polega pobyt w szkołach z internatem.

 

 

Hala koncertowa szkoły Le Rosey w Szwajcarii

Boarding schools to o wiele więcej niż wysoki poziom nauczania.

Doświadczeni nauczyciele, których pasją, poza danym przedmiotem jest też praca z młodymi ludźmi to norma w prywatnych szkołach. Podobnie jak bardzo dobrze wyposażone biblioteki i pracownie komputerowe.

Centrum jeździeckie - szkoła Sidcot

Większość szkół z internatem posiadarozbudowane zaplecze sportowe.Korty tenisowe, boiska do koszykówki, hokeja czy innych sportów znajdują się na terenie praktycznie każdego kampusu. Uczeń, który trenuje pływanie wybierze zapewne szkołę, która posiada kryty basen (np. Millfield w Wielkiej Brytanii, która trenuje nawet olimpijczyków). Dla miłośników jazdy konnej ciekawą opcją będą te z centrami jeździeckimi. Jest wśród nich Sidcot (Wielka Brytania), gdzie uczeń może przywieźć własnego konia.

Dla uczniów utalentowanych artystycznie szkoły oferują własne teatry, hale koncertowe, galerie sztuki i sale taneczne. Hala koncertowa szwajcarskiej szkoły Le Rosey posiada aż 900 miejsc siedzących a na swojej scenie regularnie gości najlepsze orkiestry z całego świata. Świetne zaplecze i najlepsi nauczyciele pomogą rozwinąć się talentom artystycznym młodych ludzi.

Lekcja malarstwa w Taunton

Podczas gdy w szkołach publicznych w jednej klasie uczy się zwykle około trzydziestu uczniów, w szkołach prywatnych nauka odbywa się w niewielkich, często kilkuosobowych grupach. Dzięki temu każdy uczeń jest aktywny i traktowany indywidualnie.

Szkoły te same w sobie są stosunkowo niewielkie pod względem liczebności (zwykle 200 do 500 wychowanków w różnym wieku). Mieszkając na jednym kampusie, ucząc się i uprawiając sport w krótkim czasie wszyscy się poznają. Wychowankowie, nauczyciele i pozostali pracownicy każdej szkoły tworzą jedyną w swoim rodzaju społeczność wspierającą rozwój młodych ludzi.

Przyjaźnie nawiązane podczas pobytu w szkole z internatem, są trwałe i owocują nie tylko w przyszłym prywatnym, ale również zawodowym życiu ucznia. Przebywanie w otoczeniu ambitnych i ciekawych świata rówieśników z różnych krajów sprzyja wychowaniu na tolerancyjnych obywateli świata.

Jeśli jesteś zainteresowana/ny nauką w prywatnej szkole z internatem za granicą umów się na spotkanie z konsultantem EiE.